درمان های خانگی

درمان های خانگی برای مقابله با پوست چرب


مقابله با پوست چرب و آکنه کار دشواری است، اما یکسری درمان های خانگی وجود دارد که به کمک آنها، می توان تا حدی اثرات و علائم این مشکل را کنترل کرده و کاهش داد.

غده های سباسه زیر سطح پوست قرار داشته و مسئول تولید ماده ای به نام سبوم هستند که در واقع، همان چربی طبیعی پوست می باشند.
در صورتی که این غده های زیر پوستی، بیش از اندازه چربی تولید کنند، پوست چرب می شود. به طور کلی، سبوم ماده بدی نیست، زیرا این ماده از پوست محافظت کرده و آن را مرطوب می سازد.
علاوه بر این، این چربی طبیعی باعث سلامت و درخشندگی موها نیز می شود. اما از طرف دیگر، ترشح بیش از حد این ماده منافذ پوست را بسته و باعث تولید آکنه می گردد.
عموما عواملی از قبیل وراثت، تغییر و تحولات هورمونی و حتی استرس ممکن است در افزایش میزان ترشح سبوم، دست داشته باشند.
به طور کلی، مقابله با پوست چرب و آکنه کار دشواری است، اما یکسری درمان های خانگی وجود دارد که به کمک آنها و بدون تجویز یک متخصص، می توان تا حدی اثرات و علائم این مشکل را کنترل کرده و کاهش داد.

شستشوی صورت
شستن صورت بدیهی به نظر می رسد، اما اکثر افرادی که پوست چرب دارند، هر روز صورت خود را به طور مرتب نمی شویند.
اگر پوست چرب دارید، روزی ۲ مرتبه و نه بیشتر، صورت خود را بشویید. در ضمن به جای صابون های قوی از صابون های ملایمی مثل صابون گلیسرین، استفاده نمایید.

کاغذهای خشک کن
این کاغذهای نازک، ارزان قیمت و در دسترس هستند و اجازه نمی دهند غده های سباسه بیش از اندازه چربی تولید کنید.
کاغذهای خشک کن، چربی های اضافی پوست صورت را جذب کرده و در عین حال درخشندگی ایجاد شده را به حداقل می رسانند.

عسل
به لطف خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی، عسل را می توان برای مقابله با پوست چرب و آکنه، به کار برد.
عسل همچنین یک مرطوب کننده طبیعی می باشد؛ در نتیجه، به کمک آن می توان پوست را بدون اینکه چرب بشود، مرطوب ساخت.
همچنین برای برطرف کردن آکنه های پوستی، مقداری عسل را به صورت خود بمالید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را به حال خود رها کرده تا خشک شود؛ سپس، صورتتان را با آب ولرم بشویید.

خاک رس آرایشی
خاک رس آرایشی که نام دیگر آن خاک رس درمان کننده است، چربی اضافی پوست را جذب کرده و شرایط پوست را بهبود می بخشد.
خاک رس سبز فرانسوی که عموما به صورت پودر تهیه می شود، دارای خواص جذب کننده بسیار بالایی بوده و به همین دلیل، اکثر مردم از آن استفاده می کنند.
برای ایجاد یک ماسک با این ماده، ابتدا به یک قاشق چایخوری خاک رس سبز فرانسوی مقداری آب تصفیه شده و یا گلاب اضافه کنید تا ماده خمیرمانند چسبناکی مثل پودینگ، حاصل شود.
سپس، ماسک تولید شده را روی پوست خود بمالید و آن را به حال خود رها کنید تا کاملا روی پوست، خشک شود. در نهایت، صورت تان را با آب گرم شسته و خشک نمایید.

جوی دوسر
جوی دوسر خواص ضد التهاب داشته و همچنین چربی اضافی پوست را جذب می کند. در ضمن، این ماده قادر است سلول های مرده پوست را با لایه برداری، از بین ببرد.
اگر جوی دوسر را با ماست، عسل و یا میوه های خرد شده مثل موز، سیب و یا پاپایا مخلوط کنید، ماسکی حاصل می شود که به کمک آن می توانید، چربی اضافی پوست خود را جذب کنید.
برای این منظور، نصف فنجان جوی دوسر آسیاب شده را با مقداری آب داغ مخلوط کنید. سپس به آن، یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و مخلوط را به خوبی هم بزنید.
بعد، ماسک حاصل را به مدت ۳ دقیقه به پوست خود زده و صورت تان را به آرامی ماساژ دهید. در نهایت، پوست تان را با آب ولرم شسته و خشک کنید.

سفیده تخم مرغ و آب لیموترش
اگر به تخم مرغ آلرژی ندارید، می توانید از مخلوط سفیده آن و آب لیموترش برای مقابله با پوست چرب صورت خود، استفاده نمایید.
برای این منظور، یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چایخوری آب لیموترش تازه مخلوط کرده و ماده حاصل را به پوست خود بمالید.
بگذارید تا ماسک روی صورت تان خشک شود. سپس، صورت تان را با آب ولرم شسته و خشک نمایید.

بادام
بادام های آسیاب شده نه تنها پوست را لایه برداری می کنند، بلکه آلودگی ها و چربی اضافی پوست را نیز از بین می برند.
بدین منظور، ابتدا ۳ قاشق چایخوری بادام کاملا آسیاب شده را با ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید.
سپس ماسک حاصل را به پوست خود زده و آن را به صورت دایره ای ماساژ دهید. بعد از آن، پوست را با آب گرم شسته و کاملا خشک کنید.

آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا یک مرطوب کننده طبیعی عالی بوده که برای درمان مشکلات پوستی متعددی از جمله آفتاب سوختگی، مفید است.

تحقیقات علمی نشان می دهد که به کمک ژل برگ های آلوئه ورا می توان پوسته پوسته شدن پوست در اثر چربی اضافی را معالجه کرد.
برای این منظور، مقداری از ژل این گیاه را شب ها قبل از خواب به پوست صورت مالیده و آن را تا صبح به حال خود رها کنید.
البته در برخی از افراد ممکن است باعث واکنش های حساستی بشود؛ بنابراین قبل از استفاده، مقداری از آن را روی بازوی خود زده و اگر پس از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت، هیچ گونه واکنش حساسیتی مشاهده نکردید، آن را به صورت خود بمالید.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی حاوی اسید سالیسیلیک می باشد؛ درنتیجه، برای مقابله با آکنه، به کار می آید.
همچنین، از گوجه فرنگی می توان برای جذب چربی اضافی پوست، استفاده نمود.
بنابراین، خمیری از یک قاشق چایخوری شکر و یک عدد گوجه فرنگی له شده تهیه کرده و آن را به صورت دایره ای به پوست خود بمالید.
سپس، بگذارید تا ماسک به مدت ۵ دقیقه روی پوست بماند. در نهایت، پوست را با آب ولرم شسته و خشک نمایید.

روغن جوجوبا
با اینکه مالیدن یک روغن روی پوست چرب عجیب به نظر می رسد، اما روغن جوجوبا از گذشته تا به حال، برای درمان پوست چرب و یا آکنه استفاده می شود.
روغن جوجوبا عملکرد غده های سبابه را تقلید کرده و با چربی که خود ایجاد می کند، باعث می شود تا این غده ها فریب خورده و چربی زیادی تولید نکنند.
در نتیجه، میزان ترشح سبوم کنترل و متعادل می شود.
البته هنوز تحققات علمی که این تئوری را اثبات کند، صورت نگرفته است، اما طی مطالعه ای در سال ۲۰۱۲، معلوم شد اگر هفته ای ۳ مرتبه ماسک تهیه شده از روغن جوجوبا و خاک رس را به صورت زد، ممکن است آکنه و چربی روی پوست را تا حدی کاهش دهد.

اهمیت به پوست خود
همانطور که گفته شد، دلایلی مثل وراثت و تغییرات هورمونی ممکن است باعث چرب شدن پوست شود. اما با این حال، می توان با آن به مقابله پرداخت و شرایط را بهتر کرد.
به طور منظم به پوست خود رسیدگی کرده و از مصرف غذاهای ناسالم مثل انواع سرخ کردنی ها، غذاهای تهیه شده از شکر زیادی و یا غذاهای فرآوری شده، جلوگیری نمایید.
علاوه بر این، خانم هایی که پوست چرب دارند تا جای ممکن باید از آرایش زیاد به ویژه زیرسازی، خودداری کنند؛ زیرا، اوضاع پوست چرب را بدتر می کند. همچنین باید از آن نوع محصولات آرایشی – بهداشتی استفاده کنند که به جای چربی از آب تشکیل شده اند.

تهیه و تنظیم: هیئت علمی و تحریریه صدف

منابع:

www.salamatnews.com

درمان آسیب های پوستی با میکرونیدلینگ از بین بردن چروک های پوستی با میکرونیدلینگبازسازی طبیعی پوست با میکرونیدلینگ کاربردهای میکرونیدلینگدرمان پیری زودرس پوست برطرف کردن جای زخم و آثار جراحترفع آثار کشیدگی پوستدرمان ضایعات رنگدانه ای پوست رفع لکه های پیریرفع آکنه پوستیدرمان ریزش مورفع منافذ باز پوست بازسازی بافت آسیب دیده پوسترفع چین و چروک گردن رفع چین و چروک بالای سینهرفع چین و چروک شانه هارفع چین و چروک بازوها رفع چین و چروک دست ها رفع چین و چروک پاهارفع چین و چروک شکم رفع چین و چروک کمر رفع آفتاب سوختگی از بین بردن قرمزی پوست درمان سریع جوش صورت از بین بردن سریع جوش های زیرپوستی درمان جای جوش صورت درمان قطعی منافذ باز پوست صورت درمان پوست پرتقالی بستن دائم منافذ پوست مزایای میکرونیدلینگ ترمیم پوست قیمت میکرونیدلینگ صورت میکرونیدلینگ برای جای جوش میکرونیدلینگ ابرو مزوتراپی لاغری موضعی با مزوتراپی درمان ریزش مو با مزوتراپی جوانسازی پوست با مزوتراپی رفع ناهمواری های پوستی با مزوتراپی رفع غبغب با مزوتراپی رفع چاقی موضعی با مزوتراپی درمان چین و چروک با مزوتراپی مزایا و معایب مزوتراپی مزوتراپی مو مزوتراپی دور چشم مزوتراپی برای لک صورت آبرسانی قوی پوست بهترین آبرسان طبیعی پوست پاکسازی حرفه ای پوست فواید پاکسازی پوست صورت قیمت پاکسازی پوست صورت پاکسازی پوست چرب عوارض پاکسازی پوست پاکسازی پوست با میکرودرم میکرودرم برای جای جوش هزینه میکرودرم فواید طب سوزنی خطرات طب سوزنی عوارض طب سوزنی طب سوزنی برای لاغری شکم هزینه طب سوزنی درمان چاقی دور کمر با طب سوزنی کاهش وزن با طب سوزنی درمان تهوع با طب سوزنی درمان سردرد با طب سوزنی درمان فیبرومیالژی با طب سوزنی کاهش درد زایمان با طب سوزنی درمان کمردرد با طب سوزنی رفع درد قاعدگی با طب سوزنی درمان میگرن با طب سوزنی درمان آرتروز با طب سوزنی درمان دندان درد با طب سوزنی درمان درد آرنج با طب سوزنی درمان جراحت ها با طب سوزنی درمان اختلالات خواب با طب سوزنی رفع اضطراب و افسردگی با طب سوزنی جوانسازی پوست با طب سوزنی کوچک کردن شکم بعد از زایمان با طب سوزنی مزایای طب سوزنی فریز زگیل به روش کراپو درمان زگیل تناسلی به روش کرایو از بین بردن زگیل به روش کراپو درمان زگیل کف پا به روش کراپو درمان زگیل دست به روش کراپو درمان زگیل صورت به روش کراپو درمان زگیل مقعدی به روش کراپو هتلینگ مسافرین داخلی و خارجی و دارنده مجوز رسمی وزارت بهداشت سامانه آنلاین و سیستم هوشمند تعیین وقت اینترنتی

جهت مشاهده پورتال کلینیک صدف، اینجا ( کليک )پورتال کلینیک صدف www.sadaf.clinic کنید.

جهت مشاهده وب سایت صدف بازار، اینجا ( کليک )وب سایت صدف بازار www.sadafbazar.ir کنید.

برچسب‌ها, , , ,

(رتبه ای داده نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک مطالب